Vybíráme šatní skříň do dětského a studentského pokoje

12.08.2020

d0b73.jpg

Stejně tak jako dospělí, i děti potřebují dostatek úložného prostoru pro veškeré své oblečení a spoustu dalších věcí. V dětském pokoji by tak rozhodně neměla chybět šatní skříň. Jde o velice praktický kus nábytku, který chrání oblečení před prachem a sluncem a má i výchovnou funkci - naučí dítě ukládat věci na své místo a udržovat tak v pokojíčku pořádek.

Šatní skříň má v dětském pokoji své nezastupitelné místo. Dává dětem prostor, kam si mohou ukládat své oblečení a učí je tak samostatnosti. Dítě se bude jen stěží učit své věci uklízet a dávat na určité místo, když bude mít společnou skříň s rodiči. Pokud tedy dětský pokoj nabízí dostatek prostoru, rozhodně jej šatní skříní vybavte. Pokojíček tak bude vypadat vždy uklizeně a uspořádaně.

Aby skříň rostla s dětmi

Správným výběrem dětské šatní skříně můžeme krásně sjednotit a doladit dětský pokoj. Nabídka těchto typů šatních skříní je v současné době velice pestrá a tak můžeme pořídit takovou, která bude designově ladit s ostatním vybavením dětského pokoje, nebo bude naopak výrazným solitérem. Při výběru šatní skříně pro vaše ratolesti však vždy myslete na to, že děti poměrně rychle rostou. Aby skříň sloužila dětem co nejdéle, vybírejte proto raději neutrální barvy a nábytek bez všelijakých malůvek. Pětileté dítě by sice jistě mělo obrovskou radost ze skříně s velkým obrázkem Spidermana či v případě holčičky s obrázkem princezny v růžových šatech, ale za 10 let už by z nich nemuseli být tolik nadšení.

Pokud nechcete každých 5 let investovat do dětského pokoje desetitisíce, volte raději neutrálnější motivy, které se budou líbit i starším dětem. Foto: Čílek

Pokud byste chtěli dětem skříň trochu vylepšit, aby nepůsobila tak fádně, zvolte raději designové tapety nebo samolepky na dveře skříně, které půjdou poté bez problémů odlepit. V dnešní době ale nemusíte dělat ani takové kompromisy, v prodejnách s nábytkem jsou dnes k dostání šatní skříně pro děti v různých barevných provedeních, které se budou líbit jak malým dětem, tak i studentům. Ale šatní skříň také nemusí vypadat jako obyčejná skříň, dnes můžete narazit na takové modely, které svým vzhledem stoprocentně zaujmout, například pokud mají podobu velkého kufru, čerpací stanice, nebo třeba domečku se stříškou. Více informací o samolepkách najdete v článku Veselé samolepící dekorace do dětského pokoje.

Aktraktivní šatní skříň Lady Doll ve tvaru obrovského kufru mladé slečny nadchne. Každodenní otevírání skříně na kolečkách bude ale časem na podlaze nebo koberci znát.

Jakou skříň vybrat?

Skříň do dětského pokoje může být součástí dětské stěny, nebo může jít o samostatně stojící kus nábytku. Další možností je nechat do dětského pokojíčku vyrobit vestavěnou šatní skříň, která se popasuje s prostorem, který je primárně určen pro hraní, odpočinek i studium vašich dětí. Vestavěné šatní skříně, které si necháte vyrobit, mohou pamatovat na současné potřeby dítěte, ale zároveň myslet i na ty budoucí. Co se týče velikosti, tak šatní skříň pro děti by měla být tak velká, aby se do ní vešlo veškeré oblečení vašeho dítka i další drobnosti.

Šatní skříň pro studenty musí odpovídat většímu oblečení, hloubka skříně už by měla být stejná jako u dospělých. Foto: Alax

Přestože se vzhledově dětské šatní skříně nemusí nijak výrazně lišit od běžných šatních skříní do ložnice či do předsíně, vždy by však svými parametry měly vyhovovat potřebám dětí, protože právě pro ně jsou určeny. Musí být uzpůsobeny tak, aby je děti mohly bez problémů obsluhovat, sundat si z věšáku oblečení, nebo podat tričko z police. To vše by mělo dítě zvládnout samo, bez pomoci rodičů.

V dětském pokoji platí zlaté pravidlo - čím větší skříň, tím více šatstva a dalších věcí se do ní vejde a tím méně se jich potom válí v pokoji. Foto: Alax

Bezpečnost především

Šatní skříň pro děti by měla být v prvé řadě bezpečná, jednotlivé police by proto měly být uzpůsobeny velikosti dítěte, aby se ke svým věcem dostalo, aniž by muselo stoupat na židli, nebo v horším případě na nižší police ve skříni. Když se dítě ke svým věcem dostane ze země, výrazně je tím sníženo nebezpečí jeho úrazu. Dětské šatní skříně musí být také dostatečně stabilní, právě pro případ, že by dítko chtělo po policích šplhat do vyšších pater pro své věci. V případě, že skříň není dostatečně stabilní, doporučuje se ji zajistit přišroubováním ke stěně.

Oblíbený masív i lamino

Dětská šatní skříň by měla být vyrobena samozřejmě také ze zdravotně nezávadných materiálů. Sázkou na jistotu kvality jsou šatní skříně z masivu (borovice, buk, smrk), jejichž povrch je ošetřen bezbarvým lakem, jenž jej chrání před mechanickým poškozením. Levnějším a velmi oblíbeným materiálem pro výrobu nábytku je dnes lamino, tedy laminovaná dřevotřísková deska LTD. Vyrábí se nanesením melaminové pryskyřice a dekoračního papíru na horní a dolní plochu dřevotřískové desky (vyrábí se v různých tloušťkách) a následným zalisováním. Lamino je tak možné pořídit ve stovkách barevných odstínů i v dekorech dřeva. Jeho výhodou je odolnost proti otěru, krátkodobé vlhkosti a chemikáliím. Nábytek je tak možné pravidelně omývat a udržovat v čistotě, aniž by se jakkoliv poškodil. Lamino desky mají hrany chráněny papírovými, nebo kvalitnějšími plastovými ABS hranami. Často se můžeme setkat také s nábytkem, který je vyroben v kombinaci masivního dřeva a lamina.

Otevírání skříně

Také způsob otevírání šatní skříně je možné si zvolit podle toho, co nám, nebo spíše dětem, více vyhovuje. Skříně pro děti jsou nejčastěji vyráběny pro otevírání klasickým způsobem, jsou tedy vybaveny křídlovými dveřmi. Šatní skříně mohou být jednodveřové, dvoudvéřové i třídveřové (trojkřídlové). Méně často se pak u dětských skříní setkáme s posuvnými dveřmi, které však výrazně šetří místo v dětském pokoji.

Vnitřní uspořádání

Dětské šatní skříně mohou mít různé vnitřní uspořádání, vyrábí se jako policové, kde mohou děti oblečení ukládat do polic, ale také jako šatní, které jsou vybaveny šatní tyčí, na níž se na ramínkách věší oblečení. Velké oblibě se však těší především skříně kombinované, tzv. pološatní, které obsahují jak police, tak i šatní tyč. Obecně se dá říct, že děvčatům většinou vyhovuje skříň kombinovaná - police i šatní tyč a klukům spíše skříň policová. Některé typy skříní do dětského pokoje jsou navíc vybaveny zásuvkami na pojezdech. Možná se do dětského pokoje vašich potomků budou hodit šatní skříně rohové, které nabízí velký úložný prostor a přitom zaberou v místnosti jen málo místa.

Vnitřní prostor šatní skříně pro děti je dobré co nejvíce rozčlenit, aby nevznikaly příliš velké prostory, které doslova magicky přitahují nepořádek. Police by měly být také dobře udržovatelné – ideální je lamino. V případě skříně pro děti je možné popustit uzdu fantazii a nechat vnitřní desky udělat v různých barvách, případně je samo namalovat odolnými barvami na dřevo. Děti se tak naučí, že například na červenou polici se ukládají trička, na zelené svetry a mikiny a modrá slouží pro pyžama. Vnitřek skříně je vhodné také vybavit nejrůznějšími koši nebo závěsnými pytli na hračky, případně na drobné ošacení, jako jsou ponožky, spodní prádlo apod.

Rohová šatní skřín FiftyTwo, výrobce Rudolf

Na dveřích nechybí ani designové úchytky a skříně mohou být vybaveny navíc také mnoha užitečnými prvky, jako jsou např. pneumatické brzdy pantů, LED osvětlení šatní tyče a vnitřní nebo vnější zrcadlo. Pro nejmenší děti se však zrcadlo nehodí, mohly by ho rozbít a pořezat se o něj. Dveřní závěsy s brzdami oceníte především, pokud máte miminko, protože zajišťují pomalé, tiché a bezpečné dovírání. Velmi praktické také je, když se ve spodní části skříně nachází výsuvný šuplík na hračky apod.

- jap -