Test 10 nejlepších vinoték 2022

Stejně jako u lednic a dalších velkých spotřebičů, i u vinoték se u každého produktu setkáte s energetickým štítkem. Ten vám umožňuje snadné porovnávání základních parametrů jednotlivých modelů. V této kapitole si popíšeme, co na štítku najdete, a vysvětlíme, co přesně tyto hodnoty znamenají.

Tato verze chlazení je bezpochyby nákladnější, co se týče pořizovací ceny. To je však v kombinaci s vyšší hlučností asi jediný zápor, na který můžete narazit. Ve prospěch kompresorové technologie, kterou využívají také ledničky, hovoří podstatně lepší chladicí výkon a zároveň nižší spotřeba elektrické energie. Při dlouhodobějším provozu tak kompresor velice brzy dožene termoelektrický článek.

Z hlediska funkčnosti pak potřebujete nějaké místo v zadní části, a to především kvůli chlazení. Ideálními lokalitami jsou rohy obývacích pokojů, chodby, jídelny a podobně. Vinotéka by se neměla nacházet v blízkosti radiátorů, kamen nebo kuchyňské trouby. Prostředí by mělo být pokud možno klidné, protože vínu nesvědčí ani časté otřesy.

Vestavné vinotéky hezky zapadnou do každého interiéru. U vestavného spotřebiče hraje z designového pohledu roli pouze přední část, zbylé části zakrývá nábytek (obvykle kuchyňská linka). Vestavné vinotéky jsou častou volbou do moderních kuchyní, kde dokonale splynou s ostatními vestavnými spotřebiči. Výsledný dojem je velice elegantní a na první pohled nemusí být dokonce vůbec znát, že daný prostor zabírá právě vinotéka.

Na trhu dnes seženete i retro kousky nebo elegantní dřevěné vinotéky, které pak v interiéru působí jako šperk. V těchto případech se jedná o volně stojící zařízení, která zaujmou na první pohled, když člověk vstoupí do místnosti. Na návštěvu, které podáte skvěle chutnající víno, tak zapůsobí i samotná vinotéka příjemným dojmem. Proto se do restauračních zařízení pořizují elegantně pojaté vinotéky, které lahodí oku.

Možná si říkáte, že na skladování vína není potřeba pořizovat speciální zařízení a že vám stačí klasická chladnička. A možná právě to je ten důvod, proč jste vínu dosud nepřišli na chuť. U vína totiž platí, že ho nesprávné skladovací podmínky mohou naprosto znehodnotit. Vinotéka vytváří ideální prostředí pro zrání vína. Zkušení vinaři vědí, že má ale celou řadu dalších předností. Je to v podstatě mobilní alternativa vinného sklípku.

Nákup vinotéky vám mimo jiné usnadníme díky prezentované spotřebě elektrické energie nebo přidruženým funkcím navíc. To vše v kombinaci s jednou základní informací upotřebitelnou v začátcích jakéhokoliv používání vinotéky – při jaké optimální teplotě skladovat víno. Nechybí ani tradiční kapitola, ve které vinotéky rozdělíme do cenových hladin.

Každý milovník dobrého vína by měl vlastnit kvalitní vinotéku odpovídající jeho potřebám. Pokud si takový elektrospotřebič chcete pořídit i do své domácnosti, určitě vám při rozhodování pomůže několik zásadních informací, které se dočtete v tomto článku.

Energetická třída

Energetická třída udává, jak moc je spotřebič energeticky efektivní v závislosti na své kapacitě. Setkat se můžete s označením na škále A až G, přičemž většina současných vinoték (prosinec 2021) se řadí do poslední energetické třídy G. Výjimečně narazíte na o něco úspornější modely třídy F či E.

Spotřeba elektřiny a provozní náklady

Jak asi správně tušíte, vinotéka je domácím spotřebičem s celodenním provozem. Chlazení fungující 24 hodin denně zaručuje, že bude mít vámi skladované víno stále ideální teplotu. I proto byste měli při volbě vinotéky přihlížet k provozním nákladům, respektive ke spotřebě elektrické energie.

Tu najdete na energetickém štítku. Udává se jako roční spotřeba v kilowatthodinách (kWh). Z této hodnoty si můžete pak snadno vypočítat, na kolik vás roční provoz vinotéky vyjde. Stačí spotřebu vynásobit cenou jedné kilowatthodiny od vašeho dodavatele elektřiny. Pro orientační výpočet si můžete vystačit s cenou 5,8 Kč, což je republikový průměr (v roce 2021).

Roční spotřeba vinoték se pohybuje zhruba od 80 kWh do více jak 220 kWh. Velká část modelů se pohybuje mezi 140 až 160 kWh, což odpovídá částce zhruba 800 až 900 korun. Berte na vědomí, že roční spotřeba energie je vypočítávána při optimálních podmínkách, které v reálu nejsou vždy splněny – spotřebu energie ovlivňuje okolní teplota, frekvence užívání i zaplnění vinotéky.

Kapacita

Kapacitě jsme se věnovali v jedné z předchozích kapitol. Pro jistotu ji ale zmíníme i zde. Jedná se o jednu z hodnot uvedených právě na energetickém štítku. Udává se v počtu standardních lahví typu Chardonnay s objemem 0,75 litru. Dříve se objevovaly údaje uvedené v litrech, stejně jako například u lednic, to ale nebylo v případě vinoték příliš vypovídající. Počet lahví je informace, se kterou už můžete pracovat.

Hlučnost

Vinotéka je v provozu nepřetržitě, stejně jako již zmiňované chladničky. A protože ji obvykle umisťujeme do obytných prostor či kuchyně, měli bychom dbát i na hlučnost. Ta by měla být co nejnižší, zejména pokud plánujeme vinotéku umístit třeba do obýváku. Hlučnější jsou zpravidla modely využívající kompresorové chlazení.

I v případě hlučnosti se nabízí srovnání s lednicemi. Hodnoty se pohybují okolo 40 dB, zhruba od 37 do 44 dB. Tuto úroveň hlučnosti lze přirovnat například k tichému rozhovoru.

Třída hlučnosti

Pro lepší představu jsou na nových energetických štítcích od roku 2021 uvedené kromě absolutní hodnoty také čtyři třídy hlučnosti označené písmeny A až D. Většina modelů spadá do třídy C. S touto hodnotou můžete vámi vybraný model porovnat. Pokud bude spadat do třídy B, je tišší, než je běžné. V případě třídy D tomu bude naopak.

QR kód

Od roku 2021 najdete na energetických štítcích kromě názvu modelu a všech výše zmíněných parametrů také speciální QR kód. Při jeho naskenování pomocí mobilního telefonu se dostanete do evropské databáze spotřebičů EPREL (Zdroj: Oficiální stránky Evropské unie), konkrétně na stránku věnovanou danému produktu.

Tam si můžete důkladně prostudovat všemožné technické parametry, které na štítku a mnohdy ani v technických specifikacích produktu bohužel nenajdete.

Klimatická třída

Pro fungování jakéhokoliv chladicího zařízení, vinotéky nevyjímaje, je potřeba pečlivé dodržování optimální okolní teploty. Při takto stanovené teplotě dosahuje spotřebič nejlepší efektivity. V opačném případě se výrazně zvyšuje jeho spotřeba a může také nastat problém s nedostatečným chlazením.

Těmto teplotním intervalům se říká klimatická třída. Informaci o tom, do které třídy daný výrobek spadá, najdete v technické specifikaci nebo produktovém listu v databázi EPREL. V následující tabulce najdete jednotlivé třídy spolu s jejich krajními teplotami.

Klimatická třída Teplotní rozpětí SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C N (normální teploty) +16 až +32 °C ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C T (tropické teploty) +18 až +43 °C

Výjimkou není ani zařazení vinotéky do vícero klimatických tříd zároveň. To se pak označuje například SN-T, vinotéka tedy spadá do všech čtyř klimatických tříd a je ji možné provozovat při okolní teplotě mezi 10 a 43 °C.

Funkce

Vinotéka samozřejmě nemusí být jen obyčejným chladicím prostorem s jedním ovládacím prvkem a prosklenými dvířky. Řada novodobých produktů disponuje i mnoha praktickými doplňky a příslušenstvím, které přináší vyšší uživatelský komfort. Bližší inspiraci naleznete prostřednictvím níže uvedených bodů.

LED displej – obvykle je viditelný i při zavřené vinotéce. Zobrazuje aktuálně nastavené teploty, vlhkost a další důležité informace.

LED osvětlení – působivé osvětlení interiéru. To může být zapnuté i při zavřené vinotéce. Pak tento výrobek působí skutečně originálním dojmem v interiéru. Osvětlení vinotéky působí příjemným dojmem i v kavárně nebo restauraci.

Touchlight – stačí se lehce dotknout otevíracího madla a okamžitě dojde k rozsvícení vnitřních prostor vinotéky.

UV filtr – je součástí prosklených dveří. Zabraňuje průniku slunečních paprsků do vinotéky, a tím chrání některé druhy vín před znehodnocením.

Zámek – jisté modely lze fyzicky uzamknout, abyste zabránili otevírání dveří nepovolaným osobám nebo dětem.

Airfreshfilter – prvek neutralizující nežádoucí pachy ve vinotéce a zajišťující stále čerstvý vzduch.

Antivibrační systém – tlumí vibrace vznikající při spouštění kompresoru.

Superchlazení – funkce, která dokáže na krátký čas rychle a výrazně snížit teplotu ve vinotéce. Tím dojde k bleskovému ochlazení vína na požadovanou teplotu.

Elektronická regulace teploty – digitální ukazatel sloužící ke změně teploty.

Regulace vlhkosti – speciální senzory dokáží ve vinotéce udržovat vlhkost v ideálním rozmezí.

Uhlíkový filtr – aktivní filtr zlepšující přívod čerstvého vzduchu do vinotéky.

Prostor na karafu – speciální přihrádka umožňující vložit do vinotéky karafu s nalitým vínem (nebo nedopitou lahev).

Antibakteriální ochrana – ta nachází svůj přínos hlavně v hubení a odstraňování nežádoucích bakterií uvnitř vinotéky. Velice často je označována jako antiBacteria .

Alarm vysoké teploty – upozorní vás na překročení nastavené teploty, které bylo způsobeno nedokonalým zavřením dvířek nebo dočasným výpadkem proudu.

Optimální teplota pro vína

Nakonec by se vám mohla hodit praktická rada související s efektivním využíváním vinotéky. Abyste byli vůbec schopni vkládat láhve vína do příslušných přihrádek a zón uvnitř spotřebiče, přinášíme vám malou nápovědu týkající se optimální teploty vína.

Druh vína Optimální teplota Červené víno zralé 16 až 18 °C Červené víno sladké 13 až 15 °C Růžové víno 9 až 11 °C Bílé víno suché 9 až 11 °C Bílé víno sladké 7 až 9 °C Mladé bílé víno 7 až 9 °C Likérové víno 6 až 8 °C Šumivé víno 4 až 6 °C

Podávání vína při optimální teplotě zlepšuje jeho chuť. Proto je vinotéka rozdělena na speciální zóny, ve kterých panují ideální podmínky pro daný druh vína. U bílých a šumivých vín se doporučuje skladování při nižších teplotách, aby vynikla jejich trpkost. Červená vína jsou zase bohatá na třísloviny a polyfenoly, jejichž jedinečná chuť se rozvine až při vyšších teplotách.

Při skladování by měl být kladen důraz také na vzdušnou vlhkost pohybující se kolem 75 %. Vína skladujte naležato, aby byl korek neustále v kontaktu s vínem a pořád vlhký. Tím zabráníte jeho sesychání a následujícím oxidačním procesům. Ani příliš vysoká vlhkost ale není vyhovující – v takovém případě hrozí na korku vznik plísní. Plísně dokáží prorůst skrz korek až do vína a znehodnotit ho.

Archivaci vína se dále podrobně věnuje Vinařství Válka ve svém článku, který doporučujeme, pokud o této problematice chcete vědět více.

Cena

Kvůli tomu, že vinotéky nabývají odlišných velikostí a funkcí, lze je pořídit od poměrně přijatelné ceny zhruba 2 500 korun. S nárůstem kapacity a s volbou vyspělejších technologií chlazení tyto náklady samozřejmě pozvolna narůstají. Ty nejdražší kousky můžete zakoupit v ceně nad 500 000 korun.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cenovou hladinu, vždy se snažte držet osvědčených značek. Ty jsou zárukou kvality, bezporuchového provozu a dlouhé životnosti. Mezi oblíbené výrobce vinoték patří Liebherr, Nordline, Beko, Guzzanti, Haier, Rapa, Vestfrost, Juka, Dunavox, Save Commercial, Roller Grill, RM-Gastro, Cold, Avintage, Bartscher a další.

Cena do 5 000 Kč

Začneme nejprve u těch nejméně náročných zákazníků. Těm bude bohatě stačit prostor pro uskladnění 8 až 18 lahví vína. Obvykle se jedná o menší volně stojící vinotéky s přiměřeným chladicím rozsahem a základní výbavou. Téměř ve všech případech půjde o jednozónové produkty nejčastěji v černém provedení.

Cena od 5 000 do 10 000 Kč

Chcete-li více místa na 27 až 50 lahví, budete si muset připlatit. V tomto směru to bude spíše za zvýšenou kapacitu než za některé nadstandardní funkce a vyhotovení. Objevit můžete i několik základních dvouzónových vinoték s hlučností do 46 dB a větším počtem vyjímatelných polic. Za tuto cenu půjde o chromované police.

Cena od 10 000 do 20 000 Kč

Pokud chcete, aby vinotéka splňovala nejen požadavky na množství kolem 50 lahví, ale také na nízké provozní náklady, budete k pořízení takového produktu potřebovat dvojnásobnou částku. Je však pravdou, že v široké nabídce značek najdete i mnoho vestavných modelů s vyšší energetickou třídou.

Cena od 20 000 do 60 000 Kč

V tomto případě si zkušení vinaři přijdou dozajista na své. Čekají na ně vysoké prosklené vinotéky s kapacitou přes 200 lahví a čistým objemem dosahujícím hodnot až 550 litrů. Stále více se vám vedle volně stojících produktů budou nabízet i ty vestavěné.

Řada nadstandardních funkcí, regulace teploty v jednotlivých zónách, bohaté množství klimatických tříd, nízká hlučnost a vysoký chladící výkon. To vše na vás čeká v okamžiku, kdy do vinotéky investujete až 60 000 korun.

Cena nad 60 000 Kč

Investici nad tuto hranici lze s jistotou doporučit profesionálním vinařům a restauračním zařízením, která vyžadují nejenom vysokou kapacitu, ale také sází na originální vzhled. Paralelní skladování vína, nejrůznější vzduchové filtry, dvojité sklo dveří a zesílené izolace. Tak nějak může vypadat vaše nadstandardně řešená vinotéka.