přehled a test nejlepších vinoték

Dobrá volba za rozumnou cenu Nejlepší poměr cena/výkon Nejlepší výkon Nejlepší výbava za nízkou cenu Guzzanti GZ 52A Guzzanti GZ 12 Klarstein Vinamour 48 Uno GUZZANTI GZ 08S + prostorná + skvělá cena + větší kapacita + nízká spotřeba + nízká hlučnost + malá spotřeba + elegantní design + snadné ovládání + dřevěné police + tichý chod + bezpečnostní zámek + dobrá cena - osvětlení není příliš silné - nemá příliš silný výkon - vyšší cena - při vyšších teplotách může mít problém udržet požadovanou teplotu

Vinotéky jsou speciální lednice určené přímo pro skladování či archivaci vína. Zajistí, že vaše lahve budou uloženy ve správné teplotě a nedojde k znehodnocení nápoje. Pokud se řadíte mezi vášnivé sběratele, nebo vám zkrátka jen záleží na tom, aby vaše lahve byly dobře uskladněny, vinotéka je pro vás ideální volbou.

Vinotéky se řadí na různé typy. Často jsou vybaveny širokým spektrem funkcí a šikovného vybavení, které vám značně usnadní jejich používání a zajistí, že víno bude v těch nejlepších rukách. Jejich cenové rozpětí je velmi široké – cena začíná okolo 3000 Kč, dostane se ale i přes deset, či dokonce sto tisíc. Pokud se rozhodujete nad koupí vinotéky, pak jste na správném místě. V naší recenzi najdete veškeré informace, které vám pomohou s výběrem.

Jak vybrat vinotéku

Při výběru můžete začít například tím, že se rozmyslíte nad typem, který se vám bude hodit do interiéru. Vinotéky se dají pořídit buď jako samostatně stojící spotřebič nebo jako vestavný model. Oba typy mají své silné stránky a výhody, je tedy jen na vás, pro který se rozhodnete vy.

Dále uvažte, kolik zón budete potřebovat. Zatímco jednozónové se hodí pouze na jeden druh vína, najdete i modely, které mají zón více a můžete do nich bez obav dávat různé lahve. S tím se pojí i otázka kapacity a velikosti vinotéky.

Důležitým parametrem je i spotřeba a energetická třída. Ty závisí na velikosti spotřebiče a na tom, jakou technologii chlazení používá. Doporučujeme se podívat také na funkce, které vinotéka má. Některé jsou opravdu šikovné a potěší vás.

Proč si pořídit vinotéku?

Pokud si potrpíte na dobrém víně, pak jistě víte, že správná teplota při podávání vína je pro jeho chuť naprosto klíčová. Jednotlivé druhy vína je vhodné skladovat při rozdílných teplotách, obecně však lze říci, že pokojová teplota je na jakákoliv vína (i ta červená) moc vysoká a naopak teplota z lednice moc nízká. Díky vinotéce tak můžete dosáhnout optimální teploty a tak i chuti pro podávání libovolného vína. Pokud víno konzumujete alespoň příležitostně, pak se vám jistě investice do dobré vinotéky vyplatí. Náhradní využití vinotéku můžete nalézt třeba v chlazení jakéhokoliv jiného nápoje.

Typ vinotéky

Vinotéky mají dva základní typy, ze kterých je možné vybírat. Vybírejte na základě toho, jak je vyřešen váš interiér a jak do něj má vinotéka zapadnout. Ne každý prostor je dostatečně velký a je proto lepší myslet i na to. Velikost vinoték se liší model od modelu, na trhu jsou k dostání i takové, které pojmou pouze jednu lahev vína. Vybírejte z následujících typů:

vestavné vinotéky

volně stojící vinotéky

Vestavné vinotéky

Vestavné vinotéky se zabudují do kuchyňské linky a dokonale splynou s interiérem. Tento typ se hodí zejména do velkých kuchyní, které mají místa nazbyt. Vestavná vinotéka zapadne mezi další spotřebiče a vy vždy uvidíte jen její čelní část.

Předek může být z různých materiálů. Designově bývají velmi elegantní a nic nebrání tomu ji sladit s ostatními spotřebiči a Setkáte se jak s nerezovým panelem, tak černým sklem. To je ideální volbou v případě, že máte i ostatní spotřebiče laděné do černé.

Volně stojící vinotéky

Volně stojící vinotéky doporučujeme do kuchyní, kde není příliš prostoru pro další spotřebiče. Tento typ se dá postavit prakticky kdekoliv, třeba i do společenské místnosti či jídelny. Pamatujte ale na to, že u volně stojících vinoték je důležité, kam je umístíte. Je potřeba hlídat teplotu, která nesmí být příliš vysoká (to rozebereme podrobněji v později).

Vinotéka je sice vidět z více stran než její vestavný protějšek. To ale nemusí ničemu vadit. Setkáte se s prosklenými modely, černým plastem, imitací dřeva a různými kovovými variantami. Díky tomu se i volně stojící model dá dokonale sladit s interiérem.

Počet zón ve vinotéce

Počet zón je další důležitý parametr, který je třeba vzít v úvahu. Setkáte se s následujícími typy:

jednozónové vinotéky

dvouzónové vinotéky

vícezónové vinotéky

Jednozónové vinotéky

Jednozónové vinotéky jsou určeny pro skladování pouze jednoho typu vína. V celém spotřebiči se dá nastavit pouze jedna jediná teplota. Nejsou tedy vhodné pro různorodé sbírky, kdy každá lahev potřebuje jiné teplotní podmínky. Tento typ je ze všech tří nejlevnější.

Dvouzónové vinotéky

Dvouzónové vinotéky umožňují v jednotlivých zónách nastavit odlišné teploty. Hodí se pro skladování více druhů vína na jednom místě. Doporučujeme pro větší a různorodé sbírky, nebo také v případě, že se chystáte pořídit velkokapacitní vinotéku. Dvouzónové vinotéky jsou o něco dražší než jednozónové.

Vícezónové vinotéky

Vícezónové vinotéky patří mezi nejdražší. Vyrábí se ve dvou verzích – bez oddělených zón a s více zónami. Bez obav v nich můžete na jednom místě skladovat jak červené, tak bílé víno. Počítejte ale s tím, že předchozí typy bude cenou převyšovat v řádu tisíců.

Kapacita a velikost vinotéky

Když už se rozhodujete nad typem vinotéky, přemýšlejte i nad její velikostí. Možná budete překvapeni, že se dají pořídit opravdu malé a skladné modely, které se vejdou téměř kamkoliv, i do té nejmenší kuchyně.

Velikost vinotéky záleží na počtu lahví, které se do ní vejdou. Tento parametr se označuje kapacita a uvádí se právě v lahvích. Zapřemýšlejte tedy nad tím, jak moc velcí sběratelé lahví jste (narazíte i na vinotéky určené přímo do restaurací, hotelů a kaváren, které mají opravdu velkou kapacitu). V případě, že vínu holdujete jen příležitostně a nemáte velkou sbírku drahocenných lahví, bez problémů si vystačíte i s menším modelem.

Čím větší vinotéku pořídíte, tím více v ní bude polic. Většinou je možné je vyjmout. Díky tomu je údržba a čištění o poznání snadnější. Setkáte se s dvěma typy – chromovanými a dřevěnými policemi. Chromované jsou levnější, dřevěné zase zajímavější z designového hlediska. Navíc lépe udržují vlhkost na těch správných hodnotách.

Chlazení vinotéky

Chlazení ve vinotékách funguje na dvou principech. Tento parametr má velký vliv i na pořizovací cenu a spotřebu energie. Máte na výběr mezi následujícím

chlazení termoelektrickým článkem

chlazení kompresorem

Chlazení termoelektrickým článkem

Vinotéky chlazené termoelektrickým článkem patří mezi levnější. Zároveň jsou také šetrnější k přírodě. Pokud tedy hledáte zelenější varianty spotřebičů, tento typ je jasnou volbou. Má však větší nároky na elektřinu, které ke svému provozu spotřebuje podstatně více než vinotéka chlazená kompresorem.

U tohoto typu je velkou výhodou tichý chod. Díky tomu se hodí i do obývacích prostor a tam, kde trávíte více času. Budete mít jistotu, že vás nebude rušit žádné nepříjemné hučení nebo vibrace. Nemají příliš silný výkon, a proto jsou většinou menších velikostí. Hodí se do místností, ve kterých nedochází k velkým výkyvům v teplotě. Termoelektrický článek by totiž velké změny nemusel stíhat dorovnávat.

Chlazení za pomoci kompresoru

Vinotéky chlazené kompresorem chladí více než jejich protějšek s termoelektrickým článkem. Zároveň jsou méně náročné na spotřebu elektřiny. Nevýhodou je o něco hlučnější chod a také podstatně vyšší pořizovací cena.

Doporučujeme je do místností, které nemají konzistentní teplotu. Velmi dobře totiž chladí a vy se nemusíte bát, že se bude teplota uvnitř vinotéky vychylovat. Vinotéky s kompresorem jsou zpravidla většího objemu než ty s termoelektrickým článkem, proto i silnější výkon.

Spotřeba vinotéky

Ideální je, pokud se spotřeba elektrické energie pohybuje v rozmezí 0,5 kWh až 1 kWh. Jde o poměrně široké rozpětí a každý model má trochu jiné nároky na elektřinu. Ty s kompresorem budou mít vždy nižší hodnoty.

Klimatická třída a umístění vinotéky (teplota v místnosti)

Pokud se snažíte nakupovat výhradně spotřebiče s co nejmenší spotřebou, u vinoték si dejte pozor. Klimatickou třídu je nutné vybírat podle toho, kam vinotéku umístíte. Proč? Právě kvůli teplotě, která je v okolí spotřebiče. Níže najdete přehled v bodech, ve kterém jsme shrnuli, do jaké teploty patří jaká klimatická třída

teplota v místnosti od 10 stupňů do 32 stupňů – třída SN

teplota v místnosti od 16 stupňů do 32 stupňů – třída N

teplota v místnosti od 18 stupňů do 38 stupňů – třída ST

teplota v místnosti od 18 stupňů do 43 stupňů – třída T

Funkce a příslušenství

Tak jako každá spotřebič i vinotéky mají spoustu užitečných funkcí a příslušenství, které vás zajisté potěší. Podívejte se na to, co všechno vinotéky dovedou. Možná zjistíte, že právě tuto funkce či doplněk se bude hodit i vám.

LED displej

Díky LED displeji budete mít neustále přehled o vnitřním stavu vinotéky – o teplotě a vlhkosti. Některé LED displeje poskytují i další doplňující informace. Nejlepší jsou samozřejmě takové, které jsou viditelné i tehdy, když jsou dveře vinotéky zavřené.

LED osvětlení

LED osvětlení je dobré nejen pro lepší přehled ve spotřebiči. Vytváří také pěknou atmosféru v interiéru. Narazíte na různé barevné variace. Široká nabídka zajišťuje, že si vyberete přesně takovou, která se vám bude hodit.

UV filtr

Prosklené dveře mohou být vybaveny UV filtrem. Modely s UV filtrem doporučujeme především těm z vás, kteří chcete ve vinotéce archivovat. Filtr zabraňuje slunečním paprskům, aby vnikaly dovnitř. Pro některé druhy vín je totiž nežádoucí, aby byly UV záření vystavované.

Zámek – pojistka

K dostání jsou vinotéky, které lze uzamknout. Zabráníte tak například dětem a či hostům v přístupu dovnitř bez dovolení.

Touchlight

Funkce Touchlight rozsvítí vnitřní prostor vinotéky poté, co se dotknete otevíracího madla. Najdete ho především u vinoték, které nejsou podsvíceny neustále.

Superchlazení

Superchlazení zajistí rychlé snížení teplot ve spotřebiči. Hodí se například v situacích, kdy lahev přinesete zvenčí a je příliš teplá. Nebo i v horkých letních měsících.

Elektronická regulace teploty

Tento digitální ukazatel slouží ke změně teploty napříč celou vinotékou nebo v jednotlivých zónách. Ovládání by mělo být přehledné a intuitivní.

Uhlíkový filtr

Uhlíkový filtr se stará o přívod čerstvého vzduchu do spotřebiče. Ten by měl alespoň v malém množství neustále cirkulovat, rozhodně není dobré, pokud příliš dlouho stojí. Přes přírodní korek totiž může dojít k natáhnutí pachů a nežádoucích chuťových vjemů.

Ochrana proti bakteriím (AntiBacteria)

Víno by mělo být skladováno v čistotě. K tomu vám dopomůže antibakteriální ochrana. Odstraňuje bakterie uvnitř vinotéky a zajišťuje, že vaše lahve budou skladovány v naprosté čistotě.

Hlučnost

Vinotéky nebývají příliš hlučné. Přesto pokud je umístíte do obývacích prostor, mohou vás rušit. Fungují na obdobném principu jako lednice, můžete tedy očekávat i podobné zvuky. Jak už bylo řečeno, modely chlazené termoelektrickým článkem patří mezi ty tišší. Hlučnost spotřebiče je uváděna v decibelech – dB. Čím nižší hodnoty, tím lépe pro vás.

Vlhkost uvnitř vinotéky

Vlhkost uvnitř vinotéky by neměla přesáhnout 75 %. Pro to jsou dobré zejména police z dřevěných materiálů, které pomáhají udržovat vlhkost na optimálních hodnotách.

Ideální skladovací teplota pro víno

Pokud přemýšlíte nad typem vinotéky, jejím vybavením apod., zaručeně vám přijde vhod následující přehled optimální teploty pro skladování vína. Tak budete mít jistotu, že nic nepokazíte a lahev dáte přesně do takové zóny, kam patří. Doporučené teploty jsou následující:

Bílá a růžová vína 7-12 stupňů

Červená 15-18 stupňů

Šumivá 5-7 stupňů

Perlivá 8-10 stupňů

Důležité je, aby teplota byla stálá a nekolísala nahoru ani dolu. To kvalitě vína příliš neprospívá a vy byste tak byli sami proti sobě. Dejte si na teplotu tedy raději pozor.

Je možné archivovat víno ve vinotéce

Máme pro vás dobrou zprávu – ano. Kvalitní spotřebič je dobrou alternativou klasického sklepu. Hodí se zejména takové, které mají zatemněné sklo, popř. jsou úplně neprůhledné. Víno by mělo ležet horizontálně (kvůli oxidaci a sesychání korku).

Jak se starat o vinotéku

Nezapomínejte na pravidelné čištění. Minimálně dvakrát do roka byste ji měli vyčistit opravdu důkladně. Odpojte ji a vyndejte všechny lahve. Pokud máte vyndavací police, vyndejte i je a vyčistěte je zvlášť. Odborníci doporučují vinotéku mýt roztokem z jedlé sody. Ten připravíte tak, že smícháte dvě lžičky sody ve dvou dcl vlažné vody. Do roztoku namáčejte hadr a vinotéku s ním vyčistěte.

Po mytí vyčkejte, než uschne. Teprve poté ji zapojte do elektriky. Nastavte požadovanou teplotu a poté vraťte lahve dovnitř.

Kolik stojí vinotéka

Vinotéky mají různé rozměry, funkce a příslušenství. Tak jako u čehokoliv jiného i zde platí, že čím lepší vybavení, tím vyšší cena. Cena vinoték začíná někde okolo 3000 Kč. Ty nejdražší mohou stát i statisíce korun. Doporučujeme nakupovat pouze od osvědčených značek a výrobců, u kterých si můžete být jisti kvalitou a spolehlivostí daného spotřebiče.

Pokud nejste příliš nároční a stačí vám méně rozměrná vinotéka, vejdete se bez problémů do 5000 Kč. V případě, že máte větší sbírku (např. 30 a více lahví), připravte se na to, že zaplatíte více. U větších spotřebičů je vždy lepší požadovat také další funkce a vybavení, které usnadní používání.

Levnější modely budou hlučnější než ty dražší. Také počítejte s tím, že budou pravděpodobně potřebovat více elektrické energie na provoz. To samé platí i o chladícím výkonu. Ten vyšší téměř ve všech případech znamená i vyšší pořizovací cenu.

Nejlepší vinotéky

Guzzanti GZ 52A

Vinotéka Guzzanti má prosklené dveře a stabilní chlazení díky kompresoru, který má eko friendly spotřebu. Rukojeť na dveřích je nerezová a snadno se čistí. Uvnitř najdete 4 dřevěné police. Spotřebič má maximální hlučnost do 39 dB. Najdete na něm také LED displej a digitální termostat s regulací. Vinotéka má navíc vnitřní LED osvětlení. Chladící rozsah je 5-22 stupňů. Hodí se například do hotelů, penzionů nebo kanceláří.

Guzzanti GZ 52A 89 % prostorná

nízká hlučnost

dřevěné police

osvětlení není příliš silné 7199 Kč Zkontrolovat ceny

Guzzanti GZ 12

Tato termochladící prosklená vinotéka dokonale zapadne vašeho interiéru. Má elegantní design a také velmi příznivou cenu. Ovládání je intuitivní a přehledné s LED displejem, termostatem a digitálním ukazatelem teploty. Uvnitř najdete LED osvětlení. Díky termoelektrickému chlazení má poměrně tichý chod. Police jsou chromované a je jich celkem pět. Dovnitř se vejde osm až dvanáct lahví, některé mohou být ve vertikální poloze.

Guzzanti GZ 12 91 % skvělá cena

malá spotřeba

tichý chod

nemá příliš silný výkon 2999 Kč Zkontrolovat ceny

GUZZANTI GZ 08S

Tato stylová vinotéka je k dostání v černém a stříbrném provedení. Uvnitř má termoelektrický chladící systém. Má velmi tichý chod bez hlučných zvuků a nepříjemných vibrací. Guzzanti GZ 08S vás nebude rušit ani v obývacím pokoji. Najdete v ní také přehledný LED displej, termostat s digitálním ukazatelem teploty a dvířka z temperovaného tvrzeného zrcadlového skla. Hodí se také do hotelů a kanceláří.

GUZZANTI GZ 08S 84 % nízká spotřeba

snadné ovládání

dobrá cena

při vyšších teplotách může mít problém udržet požadovanou teplotu 2590 Kč Zkontrolovat ceny

HYUNDAI VIN 12 DZ

Hyundai Vin 12 DZ zaujme designem a malou spotřebou. Má prosklené dveře a velmi pěkné provedení. Chlazení je termoelektrické. Dovnitř se vejde 12 lahví. Hlučnost je malá a vibrace nulové. Ideální do domácnosti, zabere málo prostoru a vejde se téměř kamkoliv. To vše za poměrně příznivou cenu.