Jak vybrat domácí vinotéku? Zajímat by vás měla kapacita, spotřeba i zóny.

10.12.2020

Vypadá trochu jako klasická lednička, ale její funkce jsou poněkud jiné. Domácí vinotéka je skvělým pomocníkem pro všechny milovníky vína, kteří si potrpí na kvalitu a s tím spojené správné skladování. Ne každý má možnost doma postavit vinný sklípek, a tak musí přijít na řadu technika. Jak vinotéky fungují, co by jim nemělo chybět a kterou vybrat, aby vyhovovala vašim potřebám?

Při výběru je důležitá kapacita i energetická třída

Vinotéka je speciálním druhem chladničky sloužící k dlouhodobému uskladnění vína tak, aby byly zachovány ideální teplotní podmínky. V některých případech mohou vinotéky sloužit i k dozrávání speciálních druhů vín.

Kvalitní vinotéka má za úkol pečovat o víno tak, aby si udrželo správnou teplotu a zároveň bylo uchráněno před oxidací a dalšími vnějšími vlivy. Vinotéky mohou zároveň působit jako estetický doplněk bytu díky proskleným dveřím nabízejícím pohled na vinnou sbírku, ať už se jedná o vestavěné nebo volně stojící modely.

Na trhu existuje několik různých typů chladniček na vína s rozličnými funkcemi, vzhledem i velikostmi. Jak se v takovém množství zorientovat a podle čeho zvolit tu pravou?

V první řadě je třeba si ujasnit, jak moc velcí milovníci vína jste, respektive jakou kapacitu budete potřebovat. Někdy totiž bohatě postačí malé chladničky s kapacitou 1 až 8 lahví, které nezaberou skoro žádné místo a zároveň postačí na pár lahví oblíbeného vína.

Malé lednice na víno se vejdou kamkoliv

Takové vinotéky bývají obvykle úzké, takže se dobře vejdou kamkoliv, vína jsou skladována nad sebou. K dispozici jsou také vestavné varianty, které mohou být součástí kuchyňské linky (to platí i pro větší modely).

Existují ale i takové modely, které pojmou až desítky až stovky lahví. Ty už jsou určeny spíše pro zkušené vinaře a sběratele, pro které je kvalitní víno zároveň koníčkem.

Jelikož je vinotéka stejně jako klasická lednička zapnutá neustále, při výběru sledujte i její energetickou spotřebu. Tu vám při nákupu napoví energetický štítek, který by měl ideálně obsahovat písmenko A (nejmenší spotřeba). Štítkům s označením G se raději vyhněte, pokud nebude daná vinotéka opravdu výkonná a profesionální.

Vícezónové vinotéky na různé typy vína

Pokud už jste si během čtení článku položili otázku, zda je možné v jedné vinotéce skladovat různé typy vína, pak zní odpověď ano. Existují totiž takzvané vícezónové vinotéky, které vyhoví různým typům vín. Pokud si pořídíte chladničku na víno pouze s jednou zónou, budete limitováni výběrem vína, pro které je vinotéka vhodná.

Lze ale pořídit také dvouzónovou chladničku, která už nabízí širší možnost skladování. No a pro ty, kteří si nevystačí pouze s jedním nebo dvěma druhy vína, existují i vícezónovévé chladničky nabízející odstupňovanou teplotu odshora dolu. V takovém případě jde samozřejmě už o větší a zároveň dražší modely.

Pro správné skladování vína je správná teplota opravdu důležitá. Pokud bude výkyv i třeba jen o 2 °C, skladování už nebude ideální. Co se týče červeného vína, tomu vyhovují teploty od 15 do 18 °C, zatímco bílé víno si libuje v nižších teplotách, a to od 7 do 12 °C, podobně jako víno růžové. Šumivá a perlivá vína pak potřebují teplotu ještě nižší.

Vestavná lednice na víno AEG

Funkce

Už jsme si představili základní funkci vinoték v podobě chlazení v rámci jedné nebo více zón, ale podle jakých dalších funkcí se mohou tyto chladničky ještě lišit? Některé z těchto funkcí jsou estetické, jiné praktické. Jak už bylo řečeno, vinotéky mohou působit také jako estetický prvek v bytě.

Pokud chcete, aby se na vaše vína hezky dívalo, můžete zvolit vinotéky s LED nasvícením, které osvětlí interiér chladničky. Jednotlivé lahve budou dobře vidět, světla mohou být zapnuta i při zavřených dveřích. Součástí bývá také LED displej, který podává informace o teplotě, vlhkosti a dalších parametrech.

Další funkcí může být také UV filtr. Ten chrání vinotéky před vniknutím slunečního UV záření, které může mít na víno vliv. UV filtr bývá součástí prosklených dveří. Mezi hojně využívané filtry patří také airfreshfiltr, který zabraňuje vzniku pachů uvnitř vinotéky a zajišťuje stále čerstvý vzduch.

Mezi další funkce patří také antibakteriální ochrana, uhlíkový filtr, superchlazení nebo zámek. Jednoduše řečeno, svá vína můžete uchovávat opravdu jako v bavlnce.

Vestavná lednice na víno Miele

Cena

Kolik to všechno stojí? Ty nejzákladnější jednozónové modely s různou kapacitou obvykle seženete do 5 tisíc Kč s tím, že kvalitní a pro běžné používání dostačující vinotéku pořídíte i za ceny kolem 2 tisíc Kč.

Větší modely pro uskladnění desítek až stovek vín se pohybují v cenách kolem 10 až 15 tisíc Kč, pokud jsou navíc vícezónové, cena jde samozřejmě ještě nahoru. Ale i v této cenové relaci lze sehnat slušné vícezónové modely.

Pro zkušené vinaře jsou pak k dispozici vinotéky v řádech desetitisíců, ty jsou vhodné například i do restauračních zařízení a podobně. Jedná se o profesionální chladničky vína s velkou kapacitou, řadou nadstandardních funkcí, zón a s vysokým výkonem.

S tak širokým výběrem, jaký nabízí současný trh, si tu správnou vinotéku vybere doslova každý a bude si tak moct užít zážitek z dokonale přichystaného vína.

Přečtěte si také

Moderní kuchyně plná chytrých detailů - inspirujte se

Proč si pořídit americkou lednici?

Výběr domácí vinotéky a lednice na víno

Malé spotřebiče do malé kuchyně

Autor: Eliška Střelková

Foto: archiv firem